foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
8:00-8:45 .................. 8:55-9:40 .................. 9:50-10:35 ............... 10:45-11:30 ................ 11:50-12:35 .................. 12:50-13:35 ................

Szkoła Podstawowa nr 1 w Chrzanowie

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Chrzanowie

„ Zawsze lubiłem sport....”

 

Wywiad z Panem Leszkiem Wójcikiem- nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. Laureatem nagrody Ministra Edukacji Narodowej.


 

 

Ile lat pracuje Pan w naszej szkole?

 

W Szkole Podstawowej nr 1 pracuję 20 rok. Wcześniej pracowałem w Zespole Szkół Ekonomiczno - Chemicznych w Trzebini.

 

Czy jest Pan zadowolony ze swojej pracy zawodowej? Dlaczego?

 

Jestem zadowolony ze swojej pracy zawodowej. Zawsze chciałem zostać nauczycielem wychowania fizycznego. Kiedyś, w szkole podstawowej i średniej, sam uprawiałem sport- piłkę ręczną. Podobała mi się aktywność ruchowa. Jako młody człowiek chciałem związać swoje życie zawodowe z pracą w szkole. Praca sprawia mi satysfakcję, realizuję się zawodowo. Sam wprowadzam nowe formy zajęć ruchowych, które są najlepiej przyswajane przez dzieci. Lubię rywalizację sportową w czasie zajęć lekcyjnych i na zawodach.

 

A teraz proszę opowiedzieć o nagrodzie, którą Pan otrzymał.

 

W tym roku szkolnym otrzymałem nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Jest to największe wyróżnienie, jakie może otrzymać nauczyciel. Byłem zaskoczony i zadowolony z przyznania tej nagrody, gdyż tylko 3 osoby z naszego województwa odbierały to wyróżnienie. Dostaje się go za całokształt pracy zawodowej w szkole. Głównym kryterium przyznania nagrody to wysokie osiągnięcia moich wychowanków oraz dobra praca wychowawczo- opiekuńcza. Do największych osiągnięć można zaliczyć:

  • brązowy medal Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Chłopców w kategorii młodzik młodszy- 2008,
  • srebrny medal Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Chłopców w kategorii junior młodszy- 2012,
  • 6 medali Mistrzostw Wojewódzkich w Piłce Ręcznej Chłopców (2 złote, 1 srebrny, 3 brązowe)
  • 7 miejsce w Polsce Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej Chłopców- 2011.

Jako trener byłem uczestnikiem Mistrzostw Świata Szkół Gimnazjalnych w Piłce Ręcznej Chłopców.

 

Jaką dyscyplinę sportową uważa Pan za najważniejszą, którą powinni uprawiać uczniowie?
A jaki sport preferują uczniowie najbardziej?

 

Każdy rodzaj aktywności fizycznej dla młodego człowieka jest ważny. Uczniowie powinni uprawiać taką dyscyplinę, jaką lubią i mają z niej największą radość. Uczniowie preferują piłkę nożną. Ja zachęcam do uprawiania piłki ręcznej. Uważam, że ta dyscyplina najlepiej wpływa na harmonijny rozwój młodego człowieka.

 

Co utkwiło Panu najbardziej w pamięci podczas pracy w naszej szkole?

 

Był rok 1999. Wtedy zakładaliśmy pierwszą klasę sportową, w której zostałem wychowawcą.

Było to moje pierwsze wychowawstwo. Rozpoczynała się moja nowa przygoda z piłką ręczną. Pomimo upływu 16 lat od tamtych wydarzeń, doskonale pamiętam wszystkie wyjazdy, turnieje, wycieczki z moimi podopiecznymi.

 

W jaki sposób spędza Pan wolny czas?

 

Lubię jeździć na rowerze, a zimą szusować na nartach. Raz w tygodniu gram w koszykówkę. Preferuję dobry film i książki historyczne.

 

Jak Pan ocenia sprawność uczniów na lekcjach wychowania fizycznego?

 

Sprawność uczniów jest bardzo zróżnicowana. Są uczniowie uzdolnieni ruchowo, którzy nie mają problemów z wykonywaniem ćwiczeń oraz tacy, dla których wykonanie najprostszego zajęcia ruchowego stanowi ogromny problem. Obecnie młodzież ma inne zainteresowania (TV, komputer)

i inaczej spędza wolny czas, niż wtedy, kiedy zaczynałem pracę w szkole.

 

Czy prowadzi Pan szkolne i pozaszkolne kółka i kluby sportowe?

 

Prowadzę szkolne koło szachowe, gry i zabawy z elementami piłki ręcznej dla klas 3, przedszkole piłki ręcznej dla pierwszoklasistów oraz w PMOS Chrzanów prowadzę zespół młodzików młodszych- również w piłce ręcznej.

 

Jakie problemy mają najczęściej Pana uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego?

 

Uczniowie mają problem ze zrozumieniem poleceń nauczyciela, z wykonywaniem trudnych technicznie elementów oraz z koordynacją wzrokową- ruchową.

 

Na zakończenie dodam, że nagroda którą otrzymałem to zasługa przede wszystkim uczniów, których mogłem trenować. Uczniowie ci chętnie przychodzili na zajęcia, brali udział w zawodach.

 

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przygotowała i przeprowadziła: Katarzyna Tęczar.

 

 

Szkoła Podstawowa Nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Adama Mickiewicza

ul. Borelowskiego 1
32-500 Chrzanów
woj. małopolskie

tel./faks (32) 623 28 44
e-mail: sp1chrzanow@interia.pl

Gimnazjum

BLOG SRU - Szkolnej Rady Uczniowskiej

Podobny obraz

Zaloguj się

Witamy.

Do zobaczenia

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Chrzanowie Rights Reserved.