Klasa V a

21 grudnia  w naszej klasie zorganizowaliśmy spotkanie wigilijne. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni rodzice. Wszyscy odświętnie ubrani, zasiedliśmy do przykrytego białym obrusem stołu. Po przywitaniu, złożyliśmy sobie życzenia, połamaliśmy się opłatkiem, a potem......udaliśmy się do szopki betlejemskiej. Każdy z nas, wspólnie z rodzicami, wykonał wylosowaną wcześniej postać mędrców, pasterzy, ludzi. Nie zabrakło owiec i gwiazdy. Wychowawczyni czytała tekst jasełek, a my układaliśmy postacie na stole. W ten sposób  powstała szopka, do której, po długiej podróży, wszyscy wspólnie dotarliśmy. Trudy wędrówki urozmaicane były wspólnie śpiewanymi kolędami.

Na stole wigilijnym nie zabrakło przysmaków przygotowanych przez rodziców. Domowe ciasta smakowały wyśmienicie. Oczywiście, na  spotkaniu opłatkowym były prezenty od świętego Mikołaja. Wychowawczynie: J. Stanowska i K. Tęczar w imieniu świętego rozpoczęły rozdawanie prezentów. Na początku pojawiła się niepewność, czy na pewno wszyscy uczniowie zasłużyli na prezenty.   Okazało się, że podarków nie zabrakło dla nikogo.

22 grudnia wzięliśmy udział w szkolnych jasełkach. Podtrzymując tę piękną tradycję, klasy 4c i 5d przygotowały teatralne przedstawienie biblijnych wydarzeń związanych z narodzeniem pana Jezusa. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W świątecznym nastroju pożegnaliśmy się aż do Nowego Roku.

17 grudnia 2015r. wzięliśmy udział w V Biesiadzie Poetyckiej zorganizowanej z okazji urodzin patrona szkoły- Adama Mickiewicza. Dzięki poezji A. Mickiewicza przenieśliśmy się w świat dziwów, strachów i duchów. Nie zabrakło emocji i wrażeń.

Przedstawiliśmy balladę pt.:" Świtezianka". W tytułową rolę wcieliła się wychowawczyni klasy-  Katarzyna Tęczar. Próbowała ona uwieść strzelca. W tej roli - Iwo Nowak. Emilka Rolak wcieliła się w postać dziewczyny, w której zakochał się strzelec, a Amelka Prychocen bezbłędnie przeczytała treść ballady. Na zakończenie dziennikarz-  Krzysiu Jura- zadawał pytania publiczności, czy wiedzą, kim jest nieszczęśliwie zakochana dziewczyna.

Biesiadę poetycką umilił wspólny śpiew kolęd, a przepiękna dekoracja wprowadziła nas w świąteczny nastrój.

2 grudnia (środa) uczniowie z naszej klasy uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Panią Izabelę Wilgę- Malota. Zajęcia odbyły się pod hasłem "Jak radzić sobie ze stresem?". Pani psycholog objaśniła nam, że stres nie jest ani dobry, ani zły. On po prostu jest nieodłącznym elementem naszego życia. Stresują nas wszelkie zmiany. Dowiedzieliśmy się, że całe nasze ciało narażone jest na stres. Objawia się to np.: bulami brzucha, głowy. Część ludzi " zajada" emocje, sięgając po słodycze, używki, alkohol. Stres potęguje emocje i wpływa na konflikty, a konflikty wpływają na stres. W trudnej sytuacji dobrze jest być asertywnym. Dowiedzieliśmy się, że stres może mieć działanie pozytywne- mobilizuje nas do działania. Dzieje się to za sprawą hormonu o nazwie adrenalina. Pani Izabela omówiła strategie radzenia sobie ze stresem i emocjami.

Uczniowie podali propozycje, w jaki sposób radzą sobie ze stresem (rozmowa, ruch, wysiłek fizyczny, czytanie książek, spacer). Na zakończenie warsztatów opracowaliśmy mapę stresu.